Հոկտեմբերի 16-ին Առաջնորդության դպրոցը բաց դաս էր կազմակերպել Կոնգրես հյուրանոցում` ավելի քան 200 հետաքրքրված անձանց և տարբեր դասախոսների արժեքավոր մասնակցությամբ:
Առաջնորդության վերաբերյալ ճապոնական տեսանկյուններին և փորձին է ծանոթացնում դոկտոր Տոշիֆումի Տակադան (Տոհոկու համալսարան, Ճապոնիա):
Գարեգին Չուգասզյանը (Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաներ Հիմնադրամ) կիսվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաները համայնքների կառուցման նպատակով կիրառելու վերլուծություններով, ինչպես նաև ներկայացնում առցանց հայության տեսիլքի իրականացմանն ուղղված գաղափարներ:
Հանդիսատեսները ամենաակտիվ մասնակցության հնարավորություն են ստանում` ներկայացնելու իրենց նախագծերը, այնուհետև քվեարկում են առաջարկների օգտին:
Հայաստանում Ամերիկյան Համալսարանի փոխնախագահ դոկտոր Գնել Դուրյանը լավագույն առաջարկի հեղինակին է հանձնում մրցանակը:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը (Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոն) ներկայացնում է իր եզակի տեսանկյունները և վերլուծությունները (անգլերեն) Հայաստանի զարգացման ընթացիկ միտումների, ինչպես նաև Սփյուռքի ու երիտասարդության դերի մասին:
Մասնակիցները ծանոթանում են Առաջնորդության դպրոցի նախագծերին, ինչպես նաև գրանցվում` դրանց մասնակցելու համար:

Open Lesson | 16.10.2009
On October 16 Leadership School had organized an open lesson in Congress Hotel with more than 200 interested participants and valuable inputs from different lecturers.
Dr. Toshifumi Takada (Tohoku University, Japan) is introducing Japanese perspectives and experience on leadership.
Garegin Chugaszyan (Information Technologies Foundation) is sharing with his analyses on using IT to build communities, and also presenting ideas for implementation of the online Armenia vision.
Members of the audience have the most active participation opportunity to present their project ideas.
Then they vote for the suggestions.
AUA vice president Dr. Kenell Touryan handing over the prize to the best idea author.
Richard Giragosian (Armenian Center for National and International Studies [ACNIS]) presenting his unique views and analyses on current trends of Armenia's development, and the role of Diaspora and youth.
The participants get acquainted with Leadership School projects, and register to participate in them.